Ако детето се страхува от вода, как да го сприятелим с морето
Момиченце седи във водата. Снимка: Getty
Можете да започнете да учите детето да плува от 2-3 години или от 6-7 години, няма ясна рамка. Практиката показва, че именно в ранна възраст възможностите са много големи. Колкото по-рано детето започне да се учи, толкова по-лесно усвоява уменията.
Професионалните треньори препоръчват да започнете още от бебешка възраст - плуването е добра база за физическото и психо-емоционалното развитие на детето.
Деца тичат по плажа. Снимка: Getty
Детето може да се научи да плува без допълнително оборудване и без помощта на родител, когато стане на 1,5-2 години.
- Първо, детето овладява основите на плуването: учи се уверено да лежи върху водата, изпълнява координационни упражнения, свиква да взаимодейства с водата и да изпълнява отделни елементи от техниките по игрив начин.
- До тригодишна възраст психомоторното развитие се подобрява, уменията се увеличават и то е готово да се научи да плува в определен стил.
Колко бързо ще се случи, зависи от неговите индивидуални характеристики, честотата на уроците и от това кой и как ще го научи.
Момче не се страхува от морето. Снимка: Getty
- От тригодишна възраст децата могат да изпълняват упражнения за усвояване техниката на плуване;
- На 4 години то може да плува поне по два начина: брус и гръб;
- На 5 години децата вече плуват във всички стилове – делфин, бруст, кроул и участват в състезания.
Можете и вие сам да научите детето да плува. Всичко зависи от вашето желание и особеностите на детето – всяко се нуждае от индивидуален подход.
Страхът от вода е доста често срещан сред малките деца. Най-честата причина са минали негативни преживявания. Например, то е глътнало накриво вода и тя е излязла през носа, някой е излял вода на главата му, против волята му, изкъпано е в неподходящ момент (било е гладно или уморено), температурата на водата е била неходходяща и т.н.
Ето защо е важно да “запознаете“ детето с водата постепенно. Уверете се, че къпането предизвиква само положителни емоции.
Случва се детето да бъде принудено да плува против волята си, без да правилно да следва етапите на овладяване на техниките. В резултат на това се развива устойчива негативна асоциация, още щом влезе в басейна.
Ако детето се страхува от вода, по-добре е да отложите плуването за известно време, дори и в банята - можете да го миете под душа. Много по-важно е да се сприятели с водата. Това изисква време (понякога дълго) и правилен подход.
Бъдете търпеливи, разказвайте истории за водата, организирайте игри с лейки, чаши, легени, лодки, водни пушки - първо на сушата, после във ваната.
Можете да четете книги на детето си, които му помагат да преодолее страха си от вода.
Само когато отношението на детето към водата се промени, можете да започнете да го учите да плува. Първо, то трябва да се убеди, че плуването е забавно, че е интересно и никак не е страшно.
Момиченце се радва на водата. Снимка: Getty
Ако сте с цялото си семейство на море или друг водоем, веднага възниква въпросът за правилното и безопасно къпане на детето.
За да не го обезсърчавате да се къпе и да се учи да плува, е важно да не насилвате събитията. Дори ако детето се уплаши и заплаче при вида на открити води, това не означава нищо.
Много зависи от отношението на родителите: ако те се държат спокойно и уверено, ако са настроени на положитело и се наслаждават на къпането, тогава детето също ще се чувства спокойно.
Ако майката е притеснена, че детето ще се удави, прегрее, разболее или нарани, тогава това безпокойство ще се предаде и на него - ще бъде изключително трудно за него бързо да се адаптира към водата.
Децата са различни: някои безстрашно скачат във водата без никакви умения за плуване. Внимавайте някоя вълна да не го отнесе.
Други бягат и плачат, не искат да влязат във водата дори в ръцете на майка си - в този случай принципът на постепенност е важен.
Играйте с вода, вземете кофа, излейте я, хвърляйте камъни, разкажете някоя интересна история за морето, реката или езерото.
Опитайте се да му осигурите много положителни емоции и всичко ще се получи.
По материали на Parents, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари